İdari Durum


İlçemiz 1972 yılına kadar Arıcak köyü iken, 1972 yılında Arıcak’ a 6 km. uzaklıktaki Saman köyü ve 2 Km. uzaklıktaki Gümüşyaka köylerinin birleştirilmesi ile merkezi Arıcak olmak üzere Arıcak Belediyesi kurulmuştur. Palu’ ya bağlı nahiye iken 19.06.1987 tarih ve 3392 Sayılı Kanun’ la da ilçe olmuştur. Elazığ’a Palu ilçesi üzerinden 124 Km. olup, tırnik geçidi harici yol asfalttır. .
İlçemize bağlı 11 köy ve 3 belde belediyesi vardır. Bunlardan Bükardi ve Üçocak Belediyeleri yeni kurulmuş olup, 27 Mart 1994 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinden sonra teşkilatlarının kurulmasına başlanmıştır. Merkez Belediye sınırları içerisinde 6, Erimli, Bükardi ve Üçocak Belediyeleri sınırları içinde 5’er tane olmak üzere toplam 21 mahalle vardır.Köylerimiz genel olarak dağınık bir görünüm arz etmektedir.Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte köylerin ulaşım sorunu kalmamıştır.Köylerin genel durumu Ek-4’e çıkarılmıştır.
İlçemizden Adliye teşkilatının kaldırılması ve henüz Askerlik Şubesi ve Kadastro kurulmadığından bu teşkilatlarla ilgili hizmetler 45 km. uzaklıktaki eski İlçemiz Palu’dan yürütülmekte ve bu İlçeye olan bağımlılık devam etmektedir.